Çocuk terapisti olmak oldukça uzmanlık gerektiren bir iştir. Aynı anda birçok beceriye sahip olmak ve bunları etkili bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Ancak günümüzde çocuk terapistliği alanında verilen eğitimler genelde yetersizdir. Üniversite eğitimleri yoğun olarak yetişkin terapileri üzerine kuruludur. Üniversite dışında verilen özel eğitimler ise çocuk testleri ya da terapi yöntemleri ile kısıtlıdır. Ancak çocuk terapisti olabilmek için çocuğu çok iyi tanımak, çocuk eğitiminin ilkelerini bilmek, çocuğun gelişim süreçlerine hakim olmak ve çocuklarda görülen psikolojik sorunları tanılamakta mahir olmak gerekmektedir. Çocuklara uygulanan terapiler hakkında ise genel bir fikir sahibi olmak yine gerekli olan becerilerdendir. Tüm bu ihtiyaçtan yola çıkarak Klinik Psikolog Mehmet Teber tarafından 4 modüllük bir Çocuk Terapistliği programı hazırlanmıştır. Bu program 15 yıllık ve 10.000 seanslık görüşme deneyiminin ürünü olan bir programdır.

Eğitim 4 farklı modülden oluşmaktadır. Tüm modüllere paket halinde katılmak mümkün olduğu gibi her bir modüle ayrı ayrı katılmak da mümkündür. Eğitim sonunda katılımcılar hangi ekolü kullanacak olurlarsa olsun çocuk terapisti olmanın ilk adımını sağlam bir şekilde atmış olacaklardır. Eğitimlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir.

Genel Bilgiler

 • Eğitim 4 modülden oluşmaktadır.
 • Her bir modül 4 gün ve 24 saattir.
 • Eğitimler her ayın son hafta sonu yapılır.
 • Eğitimler 09.00-17.00 arasında yapılmaktadır.
 • Her eğitimin 4 saat süpervizyonu vardır.
 • Eğitimler Taksim/İstanbul’da gerçekleşecektir.
 • Süpervizyonlar eğitim sonrasında 17.30-18.30 arasında yapılacaktır.
 1. MODÜL: ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Çocuğun hangi yaş döneminde dünyayı nasıl görüp nasıl algıladığı, yetişkinlerden neler beklediği, nasıl bir düşünme sistemine sahip oldukları bilmek çocukla ilgilenen herkesin görevidir. Çocuk Psikolojisi Eğitimi hem bilimsel verilerle hem de pratikteki zevkli uygulamalarla çocuk konusuna ilgi duyan herkesi çocuğun dünyasına yolculuğa çağırmaktadır.   Eğitime katılan kişiler eğitim sonrasında çocuğu daha yakıdan tanımış olacak, onun hangi gelişim dönemlerinde neye ihtiyacı olduğunu bileceklerdir. Eğitimin yarısı çocuk gelişimine ayrılırken diğer yarısı uzmanların sıklıkla ihtiyaç duyduğu çocuklarda sınır, mahremiyet, sorumluluk, özgüven ve duygu eğitimi gibi konulara ayrılacaktır.

 1. MODÜL: ÇOCUK PSİKOPATOLOJİSİ

Eğitim çocuk ruh sağlığı alanında çalışan her uzmanının çocuk ruh hastalıkları konusunda genel bir uzmanlaşmasını hedeflemektedir. Eğitim sonrasında uzmanlar karşılaştıkları çocuklarda DSM 5’e göre ön tanılama yapabilecek yetkinliğe ulaşacaklardır. Eğitimde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite, Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu, Davranım Bozukluğu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Özgül Öğrenme Bozukluğu, Tik Bozuklukları, Konuşma Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları, (Ayrılık, Kaygısı, Sosyal Kaygı, Selektif Mutizm), Dışa Atım Bozuklukları (Enürezis, Enkoprezis), Travma Bozuklukları ve Takıntı Bozuklukları konusu ele alınacaktır.

 1. MODÜL: ÇOCUKLARLA İLK GÖRÜŞME

Eğitim çocuk ruh sağlığı alanında çalışan her uzmanının ilk anamnez görüşmesini daha etkin bir şekilde yapmalarını hedeflemektedir. Katılımcılar çocuklar ve aileleri ile yaptıkları 50 dakikalık ilk görüşme esnasında, hangi soruları soracaklarını, çocuğun hayat öyküsünü nasıl alacaklarını, aldıkları öyküyü nasıl yorumlayacaklarını ve doğru terapi yöntemini nasıl seçeceklerini öğreneceklerdir. Eğitim, anamnez formunun kullanımını, aile ve çocukla ilk güven ilişkisi kurma yöntemlerini, ailenin verdiği bilgileri psikopatoloji bilgileri eşliğinde yorumlamayı, çocukların gelişimsel açıdan nasıl değerlendirileceği, çocuk çizimlerinin nasıl ele alınacağını ve ailenin nasıl bilgilendirileceği süreçlerini içermektedir.

 1. MODÜL: ÇOCUK VE OYUN TERAPİLERİ

Eğitim giriş düzeyinde bir eğitimdir. Eğitimde katılımcılar çocuklarda kullanılan birçok oyun terapisi yaklaşımı ve alternatif terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olacaktır. Dolayısı ile hangi çocuk terapisi ekolünün kendilerine uygun olduğunu seçip o alanda ilerleyebileceklerdir. Ayrıca katılımcılar oyunun ve oyuncağın iyileşmeye ve dönüşüme yol açtığını bizzat kendi üzerinde deneyimleyeceklerdir. Eğitim sonrasında katılımcılar çevresindeki çocuklarla nasıl iyileştirici oyunlar oynanacağı konusunda bilgi sahibi olacaklar ve basit düzeyde terapötik müdahaleler yapabileceklerdir. Eğitimde Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Gelişimsel Oyun Terapisi, Kum Terapisi, Kukla Terapisi, Theraplay, Terapötik Öyküler, İyileştirici Oyunlar gibi başlıklar ele alınacaktır.

 

KATILIMCILAR

Eğitime üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmet lisans programlarından mezun olanlar ve aile danışmanları katılabilir. İlgili bölümlerin son sınıf öğrencileri de eğitime katılabilirler. Katılımcı kontenjanı 24 kişidir.

SERTİFİKA&ÜCRET ve KONTEJYAN

Her bir eğitim sonunda katılımcı sertifikası verilecektir. Tüm modülleri ve süervizyonları tamamlayanlara “Çocuk Terapisti” sertifikası verilecektir. Ücret için lütfen arayınız. Bir hafta öncesinde yapılan iptallerde eğitimin ilan edilen ücretinden % 25 kesinti kesinti uygulanmaktadır. Katılımcı kontenjanı 24 kişidir.

KAYIT ve BİLGİ

Kayıt ve bilgi için 0 533 140 42 05 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.